Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji verimliliğini artırmak ve çevreyi korumak için binaların enerji tasarruflarını ölçen ve sınıflandıran Enerji Kimlik Belgesi (EKB), bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar ve tüzel kişilikler tarafından verilir.

2011 yılından sonra yapı izni almış yeni binalar ve 2011 öncesinde alan mevcut binalar için yetkili kuruluşlar farklıdır:

  • Yeni ve yeni yapılacak olan binalara; EKB düzenleme eğitimini başarı ile tamamlayan ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı ilgili meslek odalarından alınmış SMM belgesine sahip mimarlar, mühendisler veya bünyesinde bu vasıflara sahip kişiler bulunduran kuruluşlar, belgeyi vermeye yetkili kuruluş olarak sayılır.
  • Mevcut binalar için ise; bünyesinde EKB düzenleme eğitimini başarı ile tamamlamış personeli olan, Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında bina kategorisinde yetkilendirilmiş ve gerekli ölçüm cihazlarına sahip danışmanlık firmaları yetkili kuruluş olarak sayılır.

Enerji Kimlik Belgesi, sadece bakanlık tarafından yetkilendirilmiş akredite kuruluşlar ve tüzel kişilikler tarafından verilir.

Akredite kuruluş; binanın yıllık enerji tüketimini ve tüketime bağlı CO2 salınımını hesaplar, değerleri referans binalar ile kıyaslar ve kıyaslama sonucunda binanın A ve G sınıfları arasındaki yerini belirler.

Ardından bu veriler T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na aktarılır ve belge çıkartılır.

Binanın ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma ve aydınlatma sistemlerinin özellikleri, binada kullanılan malzemenin cinsi, iklim bölgesi gibi pek çok durum sınıflandırmayı etkiler.

Belge, binada enerji performansını etkileyecek bir değişiklik yapılmadığı sürece 10 sene boyunca geçerlidir. 10 senenin ardından yenilenmesi gerekir.

Süreç Nasıl İlerliyor ?

Bizi Arayın

Tunalı Mühendislik her zaman en iyi fiyat garantisi verir.

+90 (850) 840 34 58

Hızlı Proje

1-2 iş günü içerisinde projeniz hazırlanır.

Bakanlık Onayı

Enerji Kimlik Belgeniz
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanır.

Belgeniz Hazır

Nerede olursanız olun belgeniz onaylanmasını takiben ertesi gün kargoya verilir.